Європейські технології на Харківському "Холодопромі"

Про проект впровадження ERP-системи на платформі ПК Універсал 7 на АТЗТ "Хладопром"розповідають
представники Замовника та Виконавця.

Hladoprom
Hladik

Про компанію

Промислове виробництво морозива в СРСР було налагоджено у 1932 році  саме у Харкові на потужностях Фабрики морозива (зараз - АТЗТ «ХЛАДОПРОМ»).
Сьогодні АТЗТ "ХЛАДОПРОМ"  входить до п'ятірки найбільших виробників морозива та напівфабрикатів в Україні. У 2008 році обсяг випущеної продукції становив 6000 тонн.
АТЗТ "Хладопром" має у розпорядженні вагому матеріально-технічну базу: холодильні ємності на 16000 тонн, спеціалізований автотранспорт, розгалужену фірмову мережу (30 торгових кіосків та 3 оптові магазини), здійснює оптову та роздрібну торгівлю морозивом, м'ясомолочними та іншими продуктами харчування, а також надає послуги по доставці продуктів.
Продукція торгової марки «Хладик» володіє знаком «Бренд Року 2009», знаком «Золотий ягуар», нагородами всеукраїнських і международних  конкурсів, в тому числі  1 золотой, 3 серебряними і 2 бронзовыми медалями, 5 знаков «100 найкращих товарів року». Кожна нагорода має свою історію, кожна нагорода – підтвердження реалізації місії Компанії: «Перетворюємо досвід на якість».

Фото1 Хладопром Фото2 Хладопром Фото3 Хладопром Фото4 Хладопром

baryshevsky

Олексій Володимирович Баришевський,
президент АТЗТ "Хладопром"

Цілі проекта автоматизації

У рамках загальної політики розвитку нашого підприємства, приведення його у відповідність до кращого європейського досвіду ми ведемо роботу відразу за декількома напрямками. І це вдосконалення нашої організаційної структури, наших внутрішніх бізнес-процесів, модернізація виробничої бази. Це впровадження та дотримання стандартів якості ISO 9001:2008 та ISO 22000:2005. Звісно, ??ці процеси неможливо знайти ефективними без запровадження якісної комплексної інформаційної системи. І цій складовій нашого розвитку ми приділяємо значну увагу.

Економіка України перебуває в стані, що розвивається, економіка європейських країн знаходяться на кілька кроків попереду. Звичайно, у нас виникало бажання познайомитися з досвідом європейських колег, запозичити його, в результаті досягти того, щоб наше підприємство відповідало найкращим європейським моделям у нашій галузі. Для цього керівники та провідні співробітники Хладопрому досить багато разів виїжджали за кордон до наших європейських колег.

Зокрема, нас цікавили прогресивні рішення у галузі інформаційних технологій для підприємств нашої галузі. І, завітавши до кількох європейських підприємств, ми знайшли такі приклади. Ми зв'язалися з їхніми постачальниками– компанією з Німеччини. На той час нам здавалося, що аналогів в Україні немає і бути найближчим часом не може. Адже ця німецька софтверна компанія пропонувала свій досвід, що ґрунтується приблизно на двох тисячах впроваджень інформаційних систем на підприємствах харчової галузі. Безумовно, це сильно сприяло їм. Характеризуючи позитивні сторони даного постачальника та її продукт, доводиться відзначити недоліки такого співробітництва.

По-перше, це відсутність офісу в Україні (фахівці виконавця перебували в Німеччині), що зумовило скрутний зворотний зв'язок при впровадженні продукту. В результаті нам так і не вдалося налагодити оперативне вирішення наших проблем, що виникають під час впровадження, так швидко, як цього вимагала ситуація.

По-друге, німецькі постачальники заздалегідь обмовили неготовність до вирішення низки завдань, таких як український бухгалтерський та податковий облік. Взагалі кажучи, на європейському ринку присутні комплексні системи, що включають у тому числі й ці модулі, але їхня локалізація під українське законодавство – це дуже велика праця. Братись за це вони відмовлялися. Передбачалося, що ми маємо вирішувати ці завдання в іншій системі. Адже ми й розпочинали цей проект, переслідуючи, зокрема, мету побудови єдиної комплексної системи підприємства. Категорично хотілося уникати дублювання та суперечливості даних, які потенційно виникають на стику різноманітних програм. Інформація повинна вводитись у систему лише один раз, там і в той час, де і коли вона виникла. У результаті співпраця, що почалася, не отримала гідного розвитку і проект був переорієнтований на українського постачальника. Незважаючи на ці негативні моменти, це спілкування дало нам уявлення про те, як має виглядати наша майбутня інформаційна система і, забігаючи вперед, скажу, що ми дуже багато з цього вже успішно реалізували.

А на роль постачальника інформаційної системи було обрано компанія СофтПро. Ми давно відслідковували її діяльність на українському ринку, але, повторюю, існував стереотип, що український постачальник не здатний запропонувати повноцінне вирішення наших проблем, що треба шукати в Європі. Проте зараз можна констатувати, що останній вибір був зроблений нами вдало. Низка питань вже успішно вирішена, багато чого з того, що нас так зацікавило на європейських підприємствах, вже реалізовано в нашій системі. Ставка на єдиний комплексний продукт виправдала себе. У рамках проекту, крім іншого, запущений контур бухгалтерського обліку.

На даний момент використання ПК Універсал на АТЗТ "Хладопром" йде за наміченим планом, і я думаю, що весь комплексний проект буде успішно завершений у відведені йому терміни.


aydarov

Олександр Айдаров, начальник відділу ІТ і розвитку

З чого ми починали

Безумовно, наше підприємство не стояло на місці всі останні роки щодо автоматизації. Нами проводилися роботи з запровадження кількох програмних продуктів, що вирішалли облікові функції тих чи інших ділянок діяльності. Але основним недоліком обраної тоді стратегії була розрізненість цих завдань та додатків.
Головна мета, яку ставили на той час, це організація прозорого обліку (зокрема оперативного, управлінського) у межах всього підприємства, отримання цілісної картини про його роботі керівництва.

Іншим найважливішим моментом була використання системи якості на підприємстві. Згідно з методикою, що впроваджується, ми повинні контролювати кожну партію сировини як з точки зору економічних, так і біохімічних показників. Причому робитися це має на будь-якій стадії виробництва.

Вибір постачальника

Чому СофтПро? Імпонувало те, що компанія "СофтПро" мала досить великий досвід роботи з українськими підприємствами, добре розуміла специфіку українського бізнесу. Її продукт – ПК Універсал – мав досить хорошу функціональність навіть у базовому варіанті.
Наявність харківського офісу дозволяло нам розраховувати на якнайшвидшу реакцію постачальника на виникнення проблем.
А головне – це позитивне враження від попередніх зустрічей із фахівцями СофтПро, їхнє бажання не просто продати свій продукт, а розуміння наших проблем та бажання їх вирішити.

Хід проекту

Проект було розпочато восени 2008 року та поділено на кілька етапів. Слід зазначити, що автоматизація проводилася за принципом "так має бути". У ході проекту було проведено безліч організаційних заходів, що передбачають як розбудову роботи персоналу, так і залучення нових працівників до роботи з інформаційною системою. А для цього треба було організувати навчання працівників.

Облік сировини та готової продукції

У документообігу були суворо регламентовані послідовності проходження документів при оприбуткуванні сировини причому між різними службами. В Універсалі зараз цей процес між вищезазначеними службами чітко відпрацьовано.

Виробництво

receptТут також не обійшлось без реорганізації. Було визначено контрольні точки процесів, які мали фіксуватися у системі. Такими були призначені і сьогодні є: формування планових рецептур, введення виробничих замовлень, формування головного календарного плану виробництва, формування фактичних рецептур, рух сировини та напівфабрикатів у виробництві (з урахуванням партій), штрих-кодування готової продукції, її оприбуткування на склад.

Оскільки планування випуску продукції в нашій галузі справа схожа на прогноз погоди (від неї дійсно сильно залежить попит на ту чи іншу номенклатуру), ми ведемо планування у двох тимчасових горизонтах: на місяць і на тиждень вперед. Планування на місяць дозволяє організувати процеси забезпечення виробництва, зокрема постачання, а тижневе планування дозволяє точніше врахувати поточний попит на види морозива, готовність ліній та інші фактори. А маючи достовірну інформацію про наявність сировини, ми можемо проводити оперативну. коригування плану випуску на тиждень.

plan

Інші облікові завдання

Далі були задачи автоматизації процесу відвантаження, розрахунків із постачальниками та покупцями, бухгалтерський облік, розрахунок заробітної плати. Безумовно, всі ці завдання проходили адаптацію вимог наших служб, але ідеологія цих контурів досить добре відпрацьована в базовій поставці ПК Універсал і їх впровадження не викликало особливих проблем. Контур бухгалтерського обліку проходив використання паралельно з переліченими вище завданнями, оскільки досить тісно інтегрований з ними ідеологічно.
Модуль "Зарплата" повторив всі особливості програми попередниці, з неї було перенесено всю інформацію попередніх періодів, необхідну розрахунку зарплати.
На даний момент всі ці завдання вже працюють в єдиній системі ПК Універсал на АТЗТ "Хладопром".

plan

Стандарти якості

Якості продукції для підприємства завжди приділялося високу увагу. До 2008 року було впроваджено стандарти ISO-9001:2008, ISO-22000:2005. Вимоги останнього визначають використання т.зв. "системи простежуваності", що забезпечує "ідентифікацію партій продукту  по відношенню до партій сировини, записів з виробництва та постачання". Насправді це означає, що при виникненні питання з якоюсь партією продукції, ми повинні підняти інформацію про всі партії інгредієнтів, використаних при її виробництві, про їх постачальників, дати постачання та ін. В "паперовому" варіанті це завдання має рішення, але чи потрібно говорити, наскільки це є трудомістким? Зараз в Універсалі це вирішується за кілька секунд. Ви вводите запит, який складається з номера партії продукції, позначеного на коробці морозива, та отримуєте докладну інформацію про сировину.

plan

 

Igor

Ігор Голобродський, техничний директор ТОВ фірма СофтПро

Особливості проекту

Про особливості цього проекту розповідають представники виконавця.

У проектах, пов'язаних із впровадженням на підприємствах харчової промисловості, завжди ставляться підвищені вимоги до жорсткого контролю за термінами придатності продукції та її інгредієнтів.
А в даному проекті ці вимоги були поставлені Замовником ще суворо. Необхідно було забезпечити прозорість контролю термінів придатності будь-якого з інгредієнтів продукції будь-який із стадій виробництва. Наприклад, взявши будь-яку порцію морозива, потрібно визначити весь перелік сировини, з якої воно складається, з точністю до кожної партії.
І ми вирішили це завдання. І тому треба було організувати суворий партійний облік сировини за її внутрішніх переміщеннях для підприємства.
З моменту приходу на склад сировини на кожну партію заноситься інформація про сертифікат та термін її випуску. Інформація про термін придатності зберігається у довіднику.

Для відстеження проходження сировини та напівфабрикатів було розроблено систему внутрішнього кодування. Кожна партія інгредієнтів на будь-якому етапі виробництва отримує свій унікальний код, який дозволяє нам легко трасувати її проходження та визначити входження до кінцевої одиниці продукції. В результаті, дивлячись на код, нанесений на пачку морозива, ми можемо дати абсолютно точний перелік інгредієнтів, використаних під час її виробництва. Враховуються всі напівфабрикати, причому неважливо, скільки переділів проходив кожен із них.

Altiy

Альтій Землицький, директор ТОВ фірма СофтПро

Такий деталізований партійний облік дозволяє простежувати, зокрема, склад бригади робочих, яка брала участь у виготовленні кожної конкретної партії продукції кожної з ліній. Відрядна заробітна плата робітників, таким чином, також деталізована до кожної конкретної партії продукції. Таким чином, при аналізі собівартості такі прямі витрати, як заробітна плата, нарахування та сировина можуть бути віднесені безпосередньо на кожну партію продукції.

Взагалі ж зазначу, що завдання бухгалтерського обліку та економічного аналізу у цьому проекті досить тісно інтегровані із завданнями оперативного та виробничого обліку, будуються на їхній платформі.
Така інтеграція доступна тільки в комплексній системі керування ресурсами підприємства, якою є ПК Універсал 7.

До серпня 2009 р. на підприємстві запроваджено  у промислову експлуатацію контури:

  • "Складський облік" – забезпечує суворий партійний облік як сировини, так і готової продукції з контролем походження будь-якого інгредієнта кожному етапі виробництва та зберігання. Штрих-кодування сировини та матеріалів, контроль їх адресного зберігання на складі.
  • "Виробництво" – ведення планових та фактичних рецептур продукції та напівфабрикатів, позамовне формування головного календарного плану виробництва, списання сировини на випускати продукцію, розрахунок її собівартості.
  • "Постачання" – матеріальне забезпечення виробничого процесу – розрахунок потреби у сировині, взаємовідносин із постачальниками.
  • "Розрахунки з дебіторами та кредиторами"
  • "Управління продажами" – забезпечує управління збутом готової продукції (в т.ч. планування продажів, резервування, бронювання, мотивацію персоналу)
  • Анализ –  розрахунок витрат за випуск ГП, ефективності роботи підрозділів.
  • Автоматичне формування та розсилка щоденних зведень (за допомогою внутрішньої системи xRobot).
  • Бухгалтерський та податковий облік, розрахунок заробітної плати, кадровий облік.

Що далі?

Дивись новину: Завершено проект з впровадження Універсал 7 у Торговому Домі "Холодопром"